Zdraví a krása

Ochrana proti klíšťatům přírodní cestou

Nesnášela jsem, když jsem jako malá šla s taťkou do lesa a byla jsem celá nafíkaná sprejem proti klíšťatům – za první to neskutečně chemicky smrdělo a dráždilo mě to ke kašli, za druhé jsem z toho měla svědivé vyrážky, a za třetí to stejně neúčinkovalo. Čím jsem byla starší, tím více času jsem v lese trávila a tím více bylo příležitostí k různým pokusům a vlastním zjištěním, jak se proti klíšťatům bránit mnohem lépe, než pomocí chemického spreje – a dokonce přírodní cestou! Jelikož už vypukla sezóna klíšťat, rozhodla jsem se o tyto tipy podělit i s vámi, protože to jsou poznatky, které mi mnohdy i dovolují promenádovat se po lese bosky aniž bych měla jediné klíště!

B-komplex

Tuto informaci nemám nikterak podloženou, ale všimla jsem si, že v době, kdy užívám B-komplex, se na mě nechytí jediné klíště a vyhýbají se mi obloukem. Nejspíš jak ty vitaminy prostupují kůží, tak to klíšťatům nevoní a proto se raději drží stranou.

Tea-tree olej

Naprosto úžasný repelent proti klíšťatům. Než jdu do lesa, rozetřu si pár kapek tea-tree oleje na pulzní body, především na zápěstí, krk, a okolo kotníků. Pár kapek vetřu i do nohavic či rukávů.

Mátový olej

Jestli je něco, co klíšťata naprosto nenávidí, pak je to esenciální mátový olej. Pokud se vám nějaké klíště přisaje, můžete přímo na něj nakapat tři kapky oleje a nechat tak. Do třiceti sekund se pustí a začne utíkat pryč. Nemusíte se tedy stresovat s vytahováním klíštěte a tím i odpadá riziko zatržení, nebo vyvrhnutí obsahu jeho žaludku společně s viry do vašeho krevního řečiště.

Levandulový olej

Tohle jsem vyčetla na internetu, vyzkoušela a… Nefungovalo to. Někomu ale třeba levandulový olej zabere, za zkoušku to určitě stojí.

Santalové dřevo

Tento esenciální olej je údajně také výborný, protože prý funguje rovněž jako skvělý repelent. Vyzkoušeno nemám, neboť jsem epileptik. Při použití tohoto oleje myslete na to, že epileptici a autisté by se tomuto oleji rozhodně měli vyhnout!

I když na mě klíště přeci jen vleze, tak po mně jen lozí a nikam se nepřisaje. Takže ho pak napůl oblblé tea-tree vůní setřesu pryč. Máte taky nějaké osvědčené tipy proti klíšťatům? Podělte se! 🙂

6 thoughts on “Ochrana proti klíšťatům přírodní cestou

  1. Typy sú zaujímavé, jediné prečo ich neskúsim je to, že pravdepodobnejšie budem mať doma sprej spomínaný v úvode ako prípravky nižšie 🙂

    1. Tak to je škoda, tea tree oil je podle mě naprostý základ každé lékárničky i v případě, že člověk obvykle nejde na vše pomocí přírody :).

  2. Paráda, díky za skvělé tipy! 🙂 Taky chodím dost do lesa a klíšťata jsou nepříjemná záležitost. Zkusím ten tea-tree olej. Kde ho kupuješ? 🙂

    1. Tea tree oil mi vozí přímo z Austrálie známý, ale když zrovna nemám, tak mají i v dm drogerii. Bývá vždycky někde u náplastí a takových věcí. A ten je teda super! Měla jsem i od jiných značek, ale ten z dm mi přišel nej. I za dobrou cenu :). Jinak je super i na pupínky, štípance a tak :).

  3. Ja ešte zvyknem používať klinčeky namočené v alpe a tým sa posprejovať než vojdem do lesa, a potom aj robím rozmarínovú tinktúru. Zatiaľ klop klop klop ešte som toto leto nemala kliešťa, i keď na malého sa už nejaký chystal, ale našťastie sme ho stihli nájsť skôr než sa prisal :-), Ale určite vyskúšam aj tvoje vychytávky… ja som tiež skôr za prírodnú ochranu než chemikálie. Ani nie tak kvôli mne ako kvôli synovi o ktorého zdravie mi ide v prvom rade 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.