Několikrát mi přišel dotaz na téma lucidního snění a mnohokrát už po mně někdo chtěl, abych o něm napsala článek. Dlouho jsem odolávala, protože ač lucidní snění ovládám poměrně dobře, nejsem si moc jistá, jak o tomto tématu psát. Abyste rozuměli, připadá mi to už jako něco naprosto elementárního tím, že to provozuji už tak dlouho. Ale zároveň vím, že to elementární není a je to téma poměrně obšírné, o kterém by se dalo psát opravdu dlouho a já si nejsem moc jistá, jak to přiblížit začátečníkům tak, aby to pro ně bylo dobře uchopitelné a mohli s těmi informacemi nadále pracovat. Ale jelikož už mě žádosti čtenářů obměkčili, rozhodla jsem se do toho pustit. Pokud by vám tedy snad bylo něco nejasné, určitě se ozvěte do komentářů nebo na e-mail fellien@seznam.cz.

zdroj: buzznet

Nyní, abych mohla o lucidním snění začít psát, je potřeba popsat těm, kteří neví o čem je zde řeč, co to lucidní snění vůbec je. Lucidní snění bychom mohli označit i jako „vědomé snění“. Označuje se tak stav, kdy jsme si plně vědomi toho, že sníme. Nejsme však vzhůru. Stalo se vám někdy, když se vám zdál nějaký zlý sen, že jste si najednou v tom snu uvědomili, že se vám to jen zdá a není to skutečné? Mohli jste si pak říct že tu příšeru která vás honí můžete jednoduše nechat zmizet, nebo ji přeměníte v housenku. A ono se to fakt povedlo. O tomto právě lucidní snění je – je to probuzení, nikoliv do reality, nýbrž do vašeho vlastního snu. Pokud se vám tohoto povede dosáhnout, můžete si sen přetvořit podle svého. Můžete létat, přetvářet okolí, budovat nový svět. Můžete dokázat úplně cokoliv, na co si jen vzpomenete. Něco jako architekt ve filmu Počátek.

Kromě toho, že je lucidní snění naprosto skvělým zážitkem, má i spoustu dalších výhod – například je to skvělý prostředek (a v mém případě jediný funkční prostředek) proti nočním můrám. Dále pak má lucidní snění tu výhodu, že pokud třeba pracujete na nějakém důležitém projektu, můžete na něm skutečně dále pracovat a přemýšlet zatímco spíte. Takže budete odpočatí, ale vlastně budete makat dál (ale ruku na srdce, kdo normální by pracoval i ve snu, když může místo toho létat nebo klidně plavat s delfíny uprostřed lesa…). Velkou výhodou lucidního snění totiž je, že si ráno zážitky ze snů pamatujete. Mnoho lidí má ty nejlepší nápady na záchodě. Já bych toto tvrzení upravila – mnoho lidí má nejlepší nápady na záchodě a v lucidním snu.

Pokud bych měla jmenovat nějaké nevýhody lucidního snění, tak já osobně jsem se mnohokrát setkala s člověkem, který do lucidního snění až příliš zabřednul. Je to opravdu úžasný zážitek a pro mnoho lidí je to lepší, než realita. To vede k tomu že tito lidé žijí alternativní životy ve svých vlastních snech. Zkrátka prodlévají ve snech a zapomenou doopravdy žít. Nejde ale říct, že by lucidní sny nebyly reálné. Realita je pojem velice relativní. Lidé často považují jako reálné něco, co je hmatatelné. Ale vyjádřením reality není hmota. De facto i všechno, co vybudujete v lucidním snu je skutečné. Protože vše, na co člověk v životě pomyslí a co ve své mysli vytvoří se někam ukládá ve formě nějakých dat. Na tomto principu funguje i tvoření myšlenkou, o čemž si povíme někdy jindy.

Znám hodně lidí, kterým se povedlo lucidně snít zcela náhodně a ne jen jednou. Pokud toho chceme dosáhnout záměrně, je to už složitější. Nechci vám tady papouškovat rady, které se píší jinde na internetu. Každý člověk je originál a tyto věci jsou velice individuální, každému pomáhá něco jiného. Mnoho z dostupných rad a informací o lucidním snění mi byly úplně k prdu. Nakonec jsem si musela najít vlastní postupy, nebo upravit ty stávající. Na vás může platit klidně něco jiného, ale aby jste měli alespoň základní přehled bodů, kterými lze lucidního snění dosáhnout, sepíšu vám zde stručný přehled mých osvědčených rad a postupů, které vycházejí z mých vlastních zkušeností. To ale až v příští kapitole, která vyjde 30. 1. 2017 :).

6 thoughts on “Lucidní snění: Úvod”

  1. Snům jsem se věnovala celý loňský rok. Jedenkrát jsem si uvědomila, že vlastně spim doma na polštáři, ale to bylo zatím poprvé a naposledy 🙂

  2. Už teď se těším na další kapitolu! Občas se mi to stává, že si ve snu uvědomím, že spím (a někdy pak probouzím i sama sebe a ve snu se probudím ze snu, to už je pak docela haluz :D). Často ve snech přicházím na nejlepší nápady a zároveň vyřeším i spoustu problémů. Když toho mám v realitě hodně, tak si ani ve snech neodpočinu a naopak. Sny jsou hrozná záhada 🙂 Už odmalička si je snažím „vykládat“, ale ne podle snářů, nýbrž podle toho, co doopravdy znamenají. Vzpomínám si, co jsem předtím dělala, na co myslela a vím, že shánění šatů na svatbu tak nemusí nutně znamenat smrt, naopak je to prostě obyčejný lov na Aliexpressu, protože se kamarádka bude vdávat 😀

    1. Tak to jsem ráda, že jsem někoho navnadila na další kapitolu! 🙂 Já si sny nevykládám. Já nevím jak bych si je měla vykládat. Moje sny jsou totiž naprosto neuvěřitelné fantasmagorie, většinou v nich prožiju celý nějaký příběh, ale nedá se to ani moc popsat, protože v mých snech jsou i různé neexistující vynálezy, tajemné amulety s magickou silou a tak :D. Některé sny jsou normálnější, ty si vyložím snadno, ale snahu pochopit ty složitější a fantasmagorické jsem už vzdala :D.

  3. LS znam z doslechu dlouho, ale moc jsem na to neveril. Ale povedlo se mi to nahodou zrovna nedavno To uvedomeni . A pak jsem si lital prostorem. Ale moc si to nepamatuju. 😀

  4. Mne sa to obcas podari, svoje sny si pamatam velmi dobre aj ked ich nie vzdy viem ovladat. Skor sa mi niekedy stava, ze ked lietam a uvedomim si to, ze je to asi sen, tak otazjevam a zrazu klesam k zemi. Alebo sa mi sniva s mojou zosnulou mamkou, ked zistim, ze so mnou uz realne nie je, vyobimam ju a chcem sa s nou rozlucit…Su to take zvlastne veci, tie sny. Niekedy z nich mam az strach

    LIFE IN PICTURES BY LU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.