zdroj: livestrong.com

K čistě růžovému čaji mě to začalo táhnout poměrně nedávno. A jelikož věřím tomu, že si tělo řekne samo o to co potřebuje, tak jsem ho zkrátka poslechla, šla do krámu a koupila si balíček sušených okvětních lístků růže. Protože jsem už několikrát pila limonádu z růží, bylo mi jasné, že mi bude chutnat i čaj. Po pár prostudovaných článcích o benefitech růžového čaje věřím, že by čaj z růží měl do své každodenní konzumace zařadit každý. A víte proč? Protože:

Pomáhá proti menstruačním bolestem

Podle studie uvedené roku 2005 ulevuje růžový čaj od některých symptomů menstruace, jako jsou například menstruační křeče. Rovněž ulevuje i od stresu, který menstruaci u mnoha žen doprovází.

Obsahuje vitamin C, E, A

Růžové okvětní lístky jsou přirozeným zdrojem vitaminu C, což je antioxidant, který zabraňuje poškozením v důsledku vystavení toxinů a volných radikálů. Expozice těmto agens totiž vede k předčasnému stárnutí. Vitamin C rovněž podporuje správnou funkci imunitního systému a zvyšuje produkci kolagenu, což je protein velmi důležitý pro zdravou kůži a vlasy. Vitaminy A a E jsou silnými antioxidanty, které zlepšují stav kůže a redukují vrásky.

Je bohatý na polyfenoly

Růžové okvětní lístky jsou velmi bohaté na polyfenoly a další antioxidanty. Článek z roku 2005 publikovaný v „American Journal of Clinical Nutrition“ řeší roli polyfenolů jakožto prevence kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy, a zřejmě i rakoviny.

Pomáhá proti akné

Růžové lístky mají antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. To činí z růžového čaje ideálního pomocníka při domácí léčbě všelijakých kožních onemocnění, zahrnujících akné.

Zlepšuje zažívání

Pomáhá posilovat zažívací systém, podporuje vylučování odpadních látek z těla. Léčí průjem i zácpu, rovněž dysenterii.

Už jste vyzkoušeli růžový čaj?

5 thoughts on “Růžový čaj”

    1. Voní dost intenzivně po růžích, ale chuť není až tak moc „voňavá“, spíš taková bylinkovější, chutná po růžích ale tak příjemně a ne moc vtíravě. Není hořký ani nezanechává pocit suchosti v ústech. Spíš ta vůně někomu může připadat intenzivnější. Záleží to ale i na tom, z jaké odrůdy růží čaj je. V závislosti na tom se může lišit i barva :).

  1. Tak růžový čaj jsem ještě nezkoušela. A popravdě jsem o něm ani neslyšela. Jsem ráda, že jsem se zas dozvěděla něco nového, jelikož čaje miluji, tak určitě budu chtít tento druh vyzkoušet a zjistit, jak vlastně chutná. A také kvůli jeho účinkům 🙂

  2. Zrovna o něm uvažuji, že si dám menší kúru a nakoupím pár balení přes internet. Jedna krabička s poupaty má třicet gramů… nemáš zkušenosti, na kolik hrnků / konviček to přibližně dá? 🙂

    1. Tak to si nejsem úplně jistá, protože záleží i na konkrétní odrůdě růže, která byla použitá. Může se od toho lišit síla čaje i barva nálevu. Já když si kupuju čaje, tak beru vždy alespoň 50 gramů. Záleží ale na tobě, klidně vem jen těch třicet, i kdyby to bylo jen na pár nálevů, protože pak alespoň vyzkoušíš různé druhy růžového čaje a zjistíš, který ti pasuje nejlíp :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.