Jedná se o věštěckou metodu, která má svůj původ, stejně jako čaj, v Číně. První dochované zmínky o tomto druhu věštění můžeme nalézt v 6. století, nicméně do Evropy byla tasseomantie rozšířena až v 17. století, kdy se zde začal čaj poprvé konzumovat. Velkou zajímavostí je, že se jedná o jednu z původních a de facto nezměněných technik věštění.

Ačkoliv výklad symbolů může být do jisté míry individuální, k tasseomantii se váže několik pravidel, bez jejichž dodržení zkrátka výklad nebude správný a nebude mít vypovídající hodnotu:

  • K věštění potřebujeme klasický čajový šálek i s podšálkem. Použijeme šálek menších rozměrů, který se bude směrem k okrajům rozšiřovat a uvnitř bude bílý.
  • Použijeme sypaný čaj. Volíme takový druh čaje, který bude mít větší lístky. Měl by obsahovat co nejméně „odrobinek“. Mně se k věštění nejlépe osvědčil China Jasmin s květy.
  • Čaj připravíme dle návodu, samozřejmě ho necedíme.
  • Čaj popíjíme tak, že držíme šálek za ouško v levé ruce. Během pití myslíme na téma, které nás zajímá a s každým výdechem necháme své myšlenky vyplynout do šálku.
  • Na dně necháme asi lžičku nebo dvě tekutiny, poté párkrát zatočíme po směru hodinových ručiček, aby se zbylá tekutina dostala mezi čajové lístky a došlo k jejich rovnoměrnému rozprostření. Poté jedním pohybem šálek překlopíme na podšálek, a to směrem od sebe.
  • Šálek necháme asi 5 minut převrácený. Jako fígl doporučuji vložit mezi šálek a podšálek malou lžičku, která zajistí rychlejší schnutí.
  • Zásadně nedoporučuji na šálek nijak dále klepat, nebo s ním nedej bože otáčet a jinak manipulovat.

Výklad provádíme následujícím způsobem:

Čaj držíme vždy ouškem k sobě. Ouško zde symbolizuje tazatele. Po levé straně šálku se nachází minulost, po pravé budoucnost. Čím blíže k okrajům šálku, tím blíže je věštba z hlediska času. Naopak čím blíže dnu šálku, tím více je věštba vzdálená.

Výklad jednotlivých symbolů může být do jisté míry individuální. Například měsíc obecně značí milostné záležitosti, ale pokud má člověk z dlouhodobého hlediska měsíc za svůj oblíbený symbol, může mít pro něj konkrétně zvláštní symboliku a přinášet trošku jiné poselství.

Tasseomantie vyžaduje dobrou představivost a fantazii. Obvykle to první, co vás při pohledu na útvar v šálku napadne, je to správné. Symboly by měly být co nejkonkrétnější, jen tak mají silnou vypovídající hodnotu. Význam jednotlivých symbolů nemůžeme vnímat odděleně, ale komplexně. Celý výklad by měl být jednotný a smysluplný, věci do sebe vždy pěkně zapadají. Ve výsledku by to mělo být něco jako krásný a smysluplný příběh, až na to, že to není příběh, ale váš vlastní výklad :).

Co se týče tasseomantie, objevila jsem v ní nedávno svůj skrytý talent. Prostě kouknu do šálku a všechno tam vidím, pěkně smysluplně, jako celek. Nepřestává mě udivovat, jak moc je výklad vždy přesný a jak se vždy vyplní. Pro mě je to asi nejspolehlivější metoda věštění.

Pravidla, která jsem zde uvedla mohou být použity i pro věštbu z kávové sedliny, i když si nejsem jistá do jaké míry, protože věštbou z kávy se nezabývám. Ale ten fígl s lžičkou mám právě od jedné paní, která z kávové sediny věští.

Zkoušeli jste už někdy tasseomantii? Jak vám to šlo? 🙂

8 thoughts on “Tasseomantie – Věštění z čajových lístků”

  1. Zbožňuju čaj a zbožňuju zelený sypaný čaj, i když lístky v něm nenechávám. Věštit jsem takhle nikdy nezkoušela, ani neznám nikoho, kdo ano. Všeobecně mám ale před takovými věcmi respekt a nemám ani v plánu jít k nějaké věštkyni, kartářce, numeroložce a podobně, protože se bojím, že to, co bych se dozvěděla, by buď ovlivnilo mé volby, nebo bych se kvůli tomu mohla bát, co přijde, kdy přijde to, o čem jsem se dozvěděla a podobně. Taky si nemůžu pomoct, ale návod je jako návod pro leváky :D. Asi je to proto, aby to byla ruka od srdce, ale já muset pít levačkou a ještě s tím šálkem točit, tak je po něm a můžeme věštit tak ze střepů.

    1. Já z té levé ruky taky byla nesvá ale kupodivu to bylo v pohodě a brzo jsem si zvykla :). Navíc tohle je druh věštby, který ti spíš dá takové rady, jaké kroky podniknout aby daná věc dopadla dobře :). Nebo ti to dá varování že něco nedopadne a ty víš, že se do toho nemáš pouštět. Takže tím nebudeš tak ovlivněná jako u nějakých klasických předpovědích budoucnosti, protože to není ten druh věštby, který by ti řekl něco jako: „Zítra pojedeš do práce a srazí tě auto“ 😀 ;).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.