„Měli byste se přestat trápit tím, co si o vás myslí a co o vás říkají druzí. Protože za pár dní už na tom vůbec nebude záležet…“

Blbost!

Podobných rad je na internetu a v různých motivačních knihách habakuk, ale pokud je člověk citlivá povaha, tak mu na tom, co mu kdo řekl hnusného záležet bude. Vidím to na sobě – když mi někdo řekne osobně něco dost hnusného a raní moje city, tak mě to dost trápí a záleží na tom. A záleží na tom třeba i za deset let. Ano, i po takové době si na to vzpomenu. A většinou si na tyto věci vzpomenu ve chvíli, kdy se mi zrovna děje víc špatných věcí a moje vědomí a podvědomí pak začnou vytahovat ze vzpomínek všelijaké hnusy, abych to náhodou neměla až moc jednoduché. A výsledkem je depka. A proč máme všichni těch depek nejvíc právě na podzim?

Odpověď je jednoduchá – sychravé počasí dlouhodobě nepůsobí dobře ani na ty jedince, kteří podzim a sychravo milují. Navíc deštivé počasí přímo vybízí k sezení doma a zamýšlení se nad sebou, nad tím co bylo, co je a co bude, nebo naopak právě nad tím, co nebylo, není, a ani nejspíš nebude. A protože já jsem solidní depkař, musela jsem si za život už vychytat několik praktických věcí, které mě z té depky vždy spolehlivě dostanou. Takže zapomeňte na příručkové rady a zkuste to raději prakticky, protože to vám nakonec pomůže opravdu nejvíc :).


Vůně

Faktor, který mou náladu dokáže ovlivnit opravdu hodně. Z deprese mě spolehlivě dostává vůně a teplo mátového čaje, levandulový olej od Havlíka, nebo vůně jasmínu, či vůně nové knihy. Nemusí to být ale jen příroda. Zkuste se zamyslet nad tím, co ve vás vyvolává ty nejkrásnější pocity a tím se řiďte, ať už je to vůně konkrétní svíčky, nebo třeba vůně Indulony, která vám připomíná klidné a radostné chvíle u vaší babičky. Není to třeba vůně čerstvě upečené bábovky? Nemusíte nutně sázet jen na aromaterapii pomocí bylinek, vemte v potaz i jiné věci, než jen esenciální oleje.

Doteky

Když má člověk fakt depku, takovou tu pořádnou a ryzí, nemá obvykle náladu být s někým, kdo by ho objímal. Zde přichází na řadu vaši mazlíčci (můj pes mě olizuje tak dlouho, dokud se nezačnu smát), jemňoučcí plyšoví medvídci, příjemná heboučká šála. Úžasné jsou i dřevěné hmatky (hladké dřevěné valounky), nebo místo hmatky i kaštánky.

Horký nápoj

Horký bylinkový čaj, kakajíčko, Hot Toddy nebo Melta. Ať je to co je to, dejte si to, pokud je vám to příjemné.

Nákupy

Zcela sobecký a sebestředný bod. Ale opravdu to doporučuju. Zkuste se přinutit a vyrazit na nákupy. A obzvlášť doporučuju koupit si třeba svetr v nějaké veselé zářivé barvě. Barvy na nás mají opravdu velký vliv a ačkoli dávám (kvůli své vlastní uzavřenosti před světem) obvykle přednost hlavně béžovým a neutrálním odstínům, tak vždy když mám fakt depku, přinutím se a koupím si něco v zářivé barvě. Můžete se v tom nakonec cítit blbě a nesví jak chcete, až na vás budou lidi upírat pohledy, protože si vás díky výrazné barvě víc všimnou, ale rozhodně na vás budou mít i vibrace té barvy dost konstruktivní vliv a náladu vám to prostě zvedne.

Upravte se

Asi to zní naprosto hloupě a povrchně, obzvlášť ve chvíli, kdy máte depku a celý svět vám přijde na prd. Máte určitě v hlavě argument, že nemáte v tuto chvíli důvod se vyšňořit, když je vám mizerně. Ale to se pletete. Mně se mnohokrát osvědčilo poté, co jsem se vybrečela, vstát, omýt si obličej, trochu upravit vlasy, přetáhnout rty výraznou červenou rtěnku a stříknout na sebe oblíbený parfém. Pár kroků, které ale mají za následek, že si najednou připadám trochu lepší, ženštější. Jen se musím překonat, abych vstala a šla do té koupelny. A pokud se opravdu nechcete šetřit, tak vám doporučuju jít si koupit řasenku Chanel a namalovat si s ní řasy. Garantuju vám, že vás pláč velmi rychle přejde, protože kdo by si chtěl rozplatlat řasenku za tisíc korun. To přijde líto i tomu největšímu depkařovi.

Chanel pomůže

Ne, nemusíte chodit do parfumerie a kupovat si parfém od Chanela. Ale vyhledejte si na internetu citáty Coco Chanel. Byla to výjimečná žena, které zcela přepsala ženskou historii. Byla jiná a den co den se musela potýkat s tím, že nezapadá do společenského konceptu, někteří lidé ji urážely, kromě toho přišla o svou životní lásku. Coco ví jak vám je, protože jí tak kdysi bylo taky. Proto doporučuju vyhledat si její citáty, protože podle mě neexistuje citát od Coco, ve kterém by se nenašlo alespoň tucet žen. V tom se prostě najdete. A taky vás to dost uklidní a povzbudí.

Kamarádi

Pro většinu lidí je nejlepší, když se během depky překonají a zavolají svému nejlepšímu kamarádovi nebo kamarádce. Nakonec budete totiž rádi že je máte a že jste se měli komu svěřit. Zároveň byste si ale měli uvědomit, že ani nejste povinni se komukoli svěřovat, pokud nechcete. Já jsem byla odjakživa typ, který když se někomu svěřil, tak bůhví proč mi pak bylo ještě hůř a já ten problém v hlavě převalovala ještě několik měsíců poté. Proto se nemusíte ani cítit zle, pokud patříte mezi menšinu, která nestojí o podporu přátel a chce se raději vyrovnat se svými problémy sama. Nemusíte se cítit provinile, že jste odmítli pomoc někoho jiného. Tato rozhodnutí jsou čistě na vás a pokud jsou vaši přátelé ryzí, tak to pochopí. Rozhodně vám to nebudou mít za zlé.

Kameny a doplňky

Velmi silně věřím v moc minerálů a různých amuletů. Právě proto jsem si vytvořila náramek z minerálů, který velmi silně působí proti depresi. Několik kusů je i k dostání na mém e-shopu zde: https://eshop.fellienm.com/produkt/uzdravim-tve-srdce/

Rodonit je velmi účinný proti depresím a když ho dáte dohromady s lávou, tak se tu vlastně už ani nemáme o čem bavit, protože depku odstraní pryč. Náramek nebo obecně rodonit s lávou mi připadají, že působí proti depresím vyloženě preventivně, takže se ty mrchy depky prostě drží dál a ani to na vás nezkusí. Někdo se ale zase cítí příjemně, když má na sobě přívěsek pentagramu, nebo jiný druh amuletu nebo osobního talismanu. Nemusí to být ani nic, co by bylo určené přímo na depresi, ale může to být prostě jen něco, co pro vás má skrytý význam a co máte rádi.

Doufám, že vám mé rady pomůžou a budete se cítit alespoň trochu líp. Tak a já si teď jdu udělat ten mátový čaj :).

9 thoughts on “Jak na podzimní depku”

  1. Já to mám úplně stejně jako ty, pamatuju si každou hnusnou větu, co mi kdy kdo řekl. A to i třeba příhody z dětství, ve špatných chvílích jsem schopna se tím dokola a dokola užírat. Mě naopak deštivé počasí uklidňuje a relaxuju při něm, nepřemýšlím v podstatě nad ničím. Jinak mi na špatnou náladu pomáhá objetí od přítele, teplé kakao, nějaký hezký film… 🙂

    LENN

    1. Přesně! Ve mně jsou stále takové ty věci z dětství a už asi stále budou. Neříkám, ono i to člověka někam posune a něco ho to naučí, ale trápit mě to bude už vždycky. Deštivé počasí mě uklidňuje taky a mám ho ráda, ale asi nejvíc záleží kde to je – třeba ve Beskydech nebo v místě kde jsem bydlela dřív to bylo super a ta atmosféra skvělá během podzimu. Ale teď jsem ve větším městě a zase tak skvělé mi to tu nepřijde – mlhy tu téměř nejsou, maximálně hnusný smog :D. A celkově ten podzim tu není úplně bůhvíco. Zas si ale nechci moc stěžovat, protože bydlíme v nejkrásnější a asi nejžádanější části města, kousek odtud je les a není to tu tak zlé, jen je to stále úplně jiné oproti tomu, na co jsem zvyklá z dřívějška, takže ten podzim tady i trochu jinak prožívám :). Teplé kakajíčko, to já taky můžu! 🙂

  2. Hezký článek a super tipy, ty určitě zaberou 🙂 já jsem taky citlivá povaha, takže depky dobře znám, většinou jsou způsobené pocitem opuštěnosti a nedostatku kamarádů. Ale letos na podzim se mi naštěstí vyhýbají 🙂 stejně si možná něco hezkýho koupím a budu čichat vůni čokolády preventivně 😀

  3. Zrovna jsem dodělal automat na pomoučnění chleba. Tak ať slouží. Podle mě pomáhá špatné počasí promakat a pak si třeba zazpívat.

  4. Moc dobré tipy :). Akorát mě moc nepomáhá když si pustím film. At je to co je to. Já prostě musím vylést někam ven a nebo si pokecat s mamkou, s kočkama. Třeba jít do lesa a uklidnit se. Jídlo je super pomocník 😀 ! A nákupy také, to mi pomáhá hodně. Kamínky samozřejmě, to jsou mí velcí pomocníci. Koupila jsem si náramek z Lapisu ted na podzim a jsem moc spokojená ! V kombinaci s Křištálem na krku a je mi skvěle :).

    1. Mně pomáhá pustit si dobrou komedii (Ecce homo Homolka), nebo teda nějaký thriller, aby to hodně upoutalo mou pozornost a já neměla čas myslet na depresi :D. Lapis mi teda na depresi nepomáhá vůbec, ani mé kamarádce. S kamínkama je to dost individuální, ale na deprese celkově mi přijde lepší ten rodonit, lapis na mě působí dobře spíš až jak přebiju tu depku, nějak ve mně pak pěkně nastolí takový ten vnitřní mír :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.